Quantcast
Channel: Бизнес –Блог на Калин Василев
Viewing all articles
Browse latest Browse all 96

Регистрация на (Е)ООД

$
0
0

ОБНОВЕНАТА СТАТИЯ С НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ МОЖЕ ДА НАМЕРИТЕ ТУК

Тези дни ми се наложи да регистрирам нова фирма с правна форма ООД, така че в следващите редове ще споделя как да го направите това, без да се налага да давате пари за специална консултация. Самият процес не отнема много време – само трябва да имате нерви и да отделите нужното внимание при попълване на документите.

Процедурата при регистрация на ООД и ЕООД е еднаква, като при ООД само ще ви трябват повечко декларации за всеки един от съдружниците. В нашият случай ще регистрираме ООД с двама съдружника с основен капитал от 5000лв., като към датата на регистрацията е внесен 70% от него или 3500лв.
Първото нещо, което трябва да направите е да измислите име на фирмата. След като вече знаете как ще се казва вашата фирма, отивате в Агенцията по вписвания – Търговски регистър (www.brra.bg). Подавате една декларация за запазване на име на фирма, което ще ви струва 50 лв, като преди това сте си попълнили заявлението (заявление за запазване на фирма – ще ви трябва Adobe reader, за да го попълните. Може и да не запазвате име, като за целта отваряте www.brra.bg и от менюто справки проверявате дали има фирма вече с избраното от вас име. Ако няма – може да я регистрирате и без да запазвате име.
Следва да се позанимаваме малко с документи.
Попълваме следните неща:
1. Заявление за вписване на обстоятелства относно дружество с ограничена отговорност – попълва се с избраното име на фирмата, личните данни на съдружниците, управител/и на дружеството и т.н.
2. Декларация за обстоятелствата по чл. 142 от ТЗ – декларирате, че няма да вземате участие в други дружества, извършващи сходна с това дейности и няма да извършвате сделки от име на друго ООД, което има същият предмет на дейност.Това се попълва два пъти за всеки един от управителите/съдружниците.
3. Декларация по чл. 141, ал. 8 за липса на други пречки за упражняването на дейността управител – попълва се от управителя.
4. Съгласие за приемане на управление по чл. 141, ал.3 от ТЗ и Спесимен от подписа на управителя – приемате да бъдете управител на регистриращото се ООД и се попълва спесимен на подписа. Това се попълва от управителя.
5. Декларация по чл. 13, ал. 4 от Закона за търговския регистър - декларирате истинността на заявените обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове.

След като сте попълните горните документи идва ред на Дружественият договор и протокол от събранието на съдружниците, с който удостоверявате желанието си за създаване на фирма. В дружественият договор за описани всички права и отговорности на съдружниците, предмета на дейност и всичко, което ще касае вашето ООД. Примерен вариант на договора можете да свалите от тук.. Ако регистрирате ЕООД няма да имате дружествен договор, а на учредителен акт. Дружественият договор не може да се завери без да е налице следния протокол от Общото събрание на съдружниците. Примерен вариант може да свалите от тук. Ако регистрирате ЕООД вместо този протокол, ще ви трябва Протокол от решение на едноличният собственик.
До момента сме попълнили всички необходими документи за регистрация на ООД, като сме ги заверили и нотариално. Цялата процедура ни е отнела средно един ден и сумата от около 10тина лева за заверка на подписа на управителя.
След това си избирате си банка в която да откриете сметка на фирмата, за да внесете сумата за основният капитал. Аз лично избрах Първа Инвестиционна Банка за тази цел. Имам и доверие, а и ползвам една кредитна карта от тях. И така отидохме в най-близкия клон на ПИБ, заедно с всички документи. Там ще ви снимат дружественият договор и ще ви открият сметка. Процедурата не трае повече от 30мин. След което внасяте в сметката сумата на капитала и чакате един ден да ви издадат удостоверение, че тези пари са преведени в дадената сметка с цел основаването на фирма. При различните банки срока за издаване на удостоверение е различен. След като излезе решението за регистрация на фирмата, вече може да ползвате внесените пари в сметката.
След като от банката ви издадат удостоверението за внесен капитал за регистрация на ООД, заплащате такса в размер на 160лв. за регистрация на ООД. Плащането се извършва към бюджета – това е държавната такса.
След това с копие от платежното нареждане, документи за откритата сметка с внесения капитал и документите отивате в Търговският регистър, където ги подавате.
Обикновено решението излиза за месец-месец и половина.

Кратко обобщение на темата:
1. 50 лв. за запазване на име на фирмата – което не е задължително
2. 10 лв. нотариална такса за заверка на документите
3. 160 лв. за държавна такса за регистрация на ООД
4. от 20 до 40 лева разходи за такси в банката при откриване на сметка + капитала на дружеството.
Попълването на документите, разправията с банката и нотариуса няма да ви отнеме повече от 2 дни. Ако решите да възложите регистрацията на фирма на някоя консултантска фирма, тя ще ви вземе освен тази сума и още в размер на от 200 до 500лв. за извършване на услугата. Нищо не ви пречи да се справите сами – поне занапред, ако ви се наложи ще имате нужният опит.

П.П. Статията е редактирана на 13.09.2011. Добавена е една нова декларация, която следва да се попълни, както и е обновена самата информация в статията.

ОБНОВЕНАТА СТАТИЯ С НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ МОЖЕ ДА НАМЕРИТЕ ТУК


Viewing all articles
Browse latest Browse all 96

Trending Articles