След като ви запознах с първите раздели, които трябва да включите при изготвянето на бизнес плана на дейността си (фирмен профил на компанията, описание на дейността и маркетинг, реклама и пазари) идва ред на заключителната част от всеки бизнес план – финансовият план и разчети.
При изготвянето на финансовият план трябва да включите информация за всички парични потоци, разпределени по месеци – приходи и разходи, покриване на краткосрочни кредити за производствена дейност и т.н. Също така е добре да включите и годишен паричен поток със следните раздели:
- приходи от продажби + други приходи
- разходи за дейността и други разходи
- печалба преди облагане
- данъци и такси
- печалба след облагане
- главници по кредити
- нетен паричен поток
Във финансовата част от бизнес плана трябва да се включи и прогнозен отчет за приходи и разходи, получен и образуван по схемата: количество готова продукция умножено по себестойност (лв./м) разделено на печалба (лв./м) и сумирани за цялото количество.
Също така ще трябва да изработите частта, отделена за финансиране на проекта, който разработвате. В нея се включва информация за общата стойност на проекта, източници на финансиране (собствен и/или заемен капитал), трябва да приложите погасителен план, ако имате изтеглен кредит. След което преминавате към финансовата и икономическа оценка на проекта.
В себе си тя включва:
- оценка на нивото на рентабилност на производството
- оценка ефективността на капиталовите разходи
- оценка ефективността на финансовото състояние чрез коефициент за текуща, бърза и незабавна ликвидност
- очаквани рискове при реализиране на проекта.
След като опишете всички тези раздели, с които се опитах да ви запозная в няколко публикации, можете да сте сигурни, че бизнес плана ви е написан и че имате ясни, начертани планове за развитието на Вашата фирма.
Скоро ще публикувам един примерен бизнес план, за да може да се запознаете изцяло с неговата структура и съдържание.
↧
Бизнес план –финанси на фирмата и финансиране на проекта
↧